Doruntina e Mirdites nga Prena Beci (Video)

Muzika Popullore Shqiptare, përbën një ndër pasuritë më të çmuara të vendit. Folklori muzikor bën një jetë aktive edhe sot, ndërkohë që gjurmët e lashtësisë së tij janë provuar që prej shekujve.

Prena Beci është njera nga këngëtaret më të njohur të muzikes popullore Shqiptare.

Shumë dekada në sken e bene qe Prena Baci të cilsohet si mbretresha e folklorit burimor Shqipetar. E rrjedhur nga nje familje artistesh si i madhi Gjok Beci. Prena është rritur me muzik qe nga femiria. Ishte shumë e re momenti kur rrembeu qmimin e par në festivalin e Gjirokastres festivl ky ku pjesmarres ishin dhe emrat më të mdhenje të muzikes shqipetare. Pas keti festivali Prena Beci korri sukses të menjehershem sukses ky qe vazhdo ta ruaj dhe sot.

Prena vazhdo të jetë shumë aktive në diaspor ne shume mbremje LIVE, koncerte, dasma e gezime familjare. Pra vetem nje artist i mirfillt dhe me vokal briland mund ti arri gjitha këto. Prena ne repertorin e saj mban shumë këngë solo po dhe shum bashkpunime me artist të mdhenjë Shqipetar. Projekti i fundit nga Prena Beci është kënga Doruntina e Mirdites. Një këng që në qdo tinguj përciell Emocion.

Për tekstin e këngës është përkujdesur Fran Laska muzika nga Mark Gjoka -Mjeshteri i madh per orkestrimin eshte perkujdesur Saimir Gjoka nen regjin e te madhit Llesh Nikolla, kenduar nga e mbretresha e folklorit shqipetar e madhja Prena Beci.

You might also like More from author